Beseda s pamětnicí holocaustu

Pondělí, 15 května, 2023

S třídami 7.B a 9.A jsme měli 19. dubna výjimečnou příležitost strávit dopoledne z jednou z přeživších holocaustu, paní Michaelou Vidlákovou. Beseda s ní byla jednou z částí programu, který připravila Katedra historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci. Úvod patřil Mgr. Kateřině Portmann, Ph.D,  historičce, která nás zajímavým způsobem uvedla do tématu celé akce. Poté již následovala beseda s paní Vidlákovou, která příjemnou a srozumitelnou formou popsala nejen svůj život, ale pomocí připravené prezentace dokázala uvést své zkušenosti i do širších souvislostí a tím poskytnout žákům ucelené informace o holocaustu. Po skončení jejího povídání jsme zhlédli krátké divadelní představení divadelního spolku Paměti národa, které uměleckou formou pojednávalo právě o životě paní Vidlákové. Divadlem však celý program ještě nekončil. Vydali jsme se do ulice Dobrovského, kde proběhlo oficiální pokládání Kamenů zmizelých (Stolpersteine). Ty odkazují na obyvatele Liberce, kteří byli v důsledku holocaustu nuceni opustit své domovy a mnozí z nich byli následně zavražděni.

Celý program zanechal v žácích hluboký dojem.

20230419_112932

Obrázek 1 z 15