Milí žáci, po dobu uzavření školy vyhlašujeme fotosoutěž pro všechny milovníky digitální fotografie. Každý týden vyhlásíme nové téma a vaším úkolem bude fotit jak diví. Do soutěže můžete zasílat jednu fotografii z vašich rodinných výletů nebo cest mimo domov. Materiály budou prozkoumány odbornou porotou a následně doporučeny do výsledné ankety, které se zúčastní veřejnost.

Na těchto stránkách budeme aktualizovat fotografie, které prošly podmínkami a postupují do ankety. Tu vyhlásíme a odkážeme na ni 14. 4. 2020. Ten den také vyhlásíme další téma a celé kolečko se tak bude opakovat. Účastnit se soutěže může každý žák naší školy a to tím, že své fotografie odešle prostřednictvím instagramu #zdravajablonovka, nebo e-mailem na adresu grobar@zsjablonova.cz. Do vyhlášení vítězné fotografie probíhá soutěž anonymně. Uzávěrka přihlášení fotografií je 10. 4. 2010 (včetně).

Děkujeme nabídky firmy pana Kubáta, Fujiprint, který zajistí odborné vytištění tří nejoblíbenějších fotografií z každého kola. Firma FUJIPRINT se tak stala mediálním partnerem naší fotosoutěže. Díky tomu tak revidujeme pravidla a vyhlásíme dodatečně ještě druhé žákovské místo a z každého kola vyhlásíme ještě jednu fotografii jako cenu poroty. Když se stane, že fotografie poroty bude totožná s oblíbenou fotografií veřejné ankety, přidělíme ještě třetí místo podle oblíbenosti.

10. KOLO – Volné téma (do konce školního roku)

Zašlete nám fotografie, které mohou postoupit k odborné porotě. Téma je volné. Prosíme, abyste do názvu souboru fotografie uvedli její název (pojmenování) a do závorky své jméno. Např.: Západ slunce (Martin Grobár)

Budeme na vás připravení po celou další dobu na stejném místě a se stejnými odkazy na Zdravá jabloňovka, ale také martin.grobar@zsjablonova.cz.

Předložené fotografie budeme umísťovat do galerie na zonerama. Těšíme se na ně.

Váš foto-tým

9. KOLO – PÍSEŇ

DĚKUJEME !!!

Milí žáci, vážení rodiče. Fotosoutěž se nám dostala do svého konce. Slovo děkujeme zní líp, než končíme – uznejte 🙂 Po delším zvážení jsem se rozhodl ukončit tuto aktivitu a mnoha důvodů. Především však pro malou účast a nemožnost objektivního hlasování – ve své podstatě se hlasování účastní pouze sami autoři a jak jsme psali v minulém kole – výhody mají ti, kteří jsou na naší škole sourozenci.

Ti, kdo sledujete naši soutěž, však nemusíte být smutní. Výsledné fotografie budou podrobeny ještě i posouzení odbornou porotou, která z každého kola vybere jednu další fotografii. Svou šanci tak mohou dostat i ostatní, kteří třeba ještě nezískali kýžené umístění.

Poslední – písňové – kolo již hodnotit nebudeme s ohledem na skutečnost, že se přihlásilo pouze několik málo fotografií. Rádi bychom ale udrželi možnost prezentace pro žáky, kteří prokázali nadání a jejichž výdrž a obliba naší soutěže stále trvá – jinými slovy, i pro 8 žáků budeme dále organizovat fotoaktivity. Již ne jako soutěž, ale budeme rádi, když se se svými fotografiemi podělíte s ostatními. Věřte, nebo ne, ale naši soutěž sleduje mnoho spolužáků, rodičů a ostatní veřejnosti a dostáváme zprávy o tom, že mnohé fotografie jsou velmi krásné.

Pro další kola tak nebudeme organizovat žákovské soutěže, ale fotografie postoupí rovnou před odbornou porotu. Ta pak určí nejlepší fotografie.

8. KOLO – materiál

1. místo

F.H.

2. místo

A.H.

7. KOLO – KRAJINA

1. místo

2. místo

6. KOLO – JABLKO

1. místo

M.K. (5.B)

2. místo

A.K. (5.B)

5. KOLO – POHYB

1. místo

VG.7B

2. místo

AK.

Zadání

V týdnu od 4. 5. vás milí fotografové vyzýváme k zasílání fotografií na téma POHYB. Co na takové fotografii musí být? Něco, co se hýbe – předmět, člověk, nebo kombinace. Přitom nesmíte fotografovat tváře a jiné detaily, které by mohli rozpoznat konkrétního člověka – identifikační údaje musí být skryty. Jako motivaci můžeme pro tentokrát posloužit pár nápadů:

 • sportovec v pohybu z bočního pohledu,
 • létající talíř freezbee
 • vlaštovka ve vzduchu
 • Padající kapka do vody
 • basketbalista ve výskoku
 • padající komín z lega
 • aj.

Věříme, že si s náročným tématem poradíte. Můžete se poradit s rodiči. Doporučujeme také použít scénu sport nebo rychlou uzávěrku na zrcadlovkách.

Své výtvory zasílejte nově na martin.grobar@zslablonova.cz nebo prostřednictvím Instagramové skupiny Zdravá jabloňovka. Přejeme hodně štěstí, klidnou ruku, plodné nápady a hlavně radost z každé fotografie.

Pravidla pro účast ve třetím kole soutěže:

 • termín odevzdání do 10. května, včetně.
 • typ souboru: .jpg
 • velikost souboru: do 5MB (prosíme případně o pomoc rodičů s nastavením techniky)
 • formát fotografie: libovolný
 • barevná fotografie
 • zakázané prvky: identifikační údaje, fotografie domácnosti, uvedení jména, a jiné prvky, které by vedly k porušení GDPR.
 • odevzdání: instagram nebo grobar@zsjablonova.cz
 • zúčastnit se mohou pouze žáci naší školy – je zakázáno zasílat cizí fotografii za osobu žáka – princip férového přístupu
 • každý soutěžící odevzdává pouze jednu fotografii
 • vítěz získává velkou čokoládu a profesionální vytištění fotografie na větším formátu (A4) – s ohledem na původní kvalitu fotografie.

4. KOLO – LAVIČKA

V týdnu od 27. 4 do 3. 5. jsme pro vás připravili další kolo naší žákovské, školní, jabloňové fotosoutěže. Téma je k zamyšlení – co vše může být lavička. Zdálo by se to jednoduché, ale když se zamyslíte, může být lavičkou klidně i pařez v lese, odpočinkový kámen na vrcholku hory, střídačka na fotbalovém hřišti nebo klasická lavička v parku, či pěší stezce. Může to být jakékoli místo klidu a odpočinku, které je v přírodě. Předpověď počasí na tento týden vypadá slibně. Při procházce přírodou si nezapomeňte vzít fotoaparát a hledejte tu nejzajímavější lavičku.

Inspiraci můžete hledat po zadání hesla: „bench in nature photo“. Anglicky se řekne lavička bench [benč]. V průběhu zasílání fotografií do soutěže budeme vyvěšovat ty, které postupují do slosování:

1. místo

J.H.7.B

2. místo

K.M.2.B

Pravidla pro účast ve třetím kole soutěže:

 • termín odevzdání do 3. května, včetně.
 • typ souboru: .jpg
 • velikost souboru: do 5MB (prosíme případně o pomoc rodičů s nastavením techniky)
 • formát fotografie: libovolný
 • barevná fotografie
 • zakázané prvky: identifikační údaje, fotografie domácnosti, uvedení jména, a jiné prvky, které by vedly k porušení GDPR.
 • odevzdání: instagram nebo grobar@zsjablonova.cz
 • zúčastnit se mohou pouze žáci naší školy – je zakázáno zasílat cizí fotografii za osobu žáka – princip férového přístupu
 • každý soutěžící odevzdává pouze jednu fotografii
 • vítěz získává velkou čokoládu a profesionální vytištění fotografie na větším formátu (A4) – s ohledem na původní kvalitu fotografie.

3. KOLO – DETAIL

Ve třetím kole jsme pro vás připravili téma detail neživého objektu. Žákům tříd B jsme doporučili, aby se zaměřili na svůj hudební nástroj a žákům tříd A zaměřit pozornost na libovolný neživý objekt.

Celkem se přihlásilo 22 fotografií. Jsou jedna lepší než druhá – děkujeme za to. Je nám ctí vyhlásit vítěze třetího kola. Na druhém místě se umístili dva soutěžící – jsme sami zvědavi, jak si rozdělí cenu 🙂

1. místo

M. K. 5.B

2. místo

L. K. 4.B
M. M. 6.B

2. KOLO – PASTELKY

Druhé kolo bylo pravděpodobně trochu náročné. Milí soutěžící, poprali jste se s ním velmi statečně a do ankety se tak dostalo krásných 25 fotografií – krásné jedna vedle druhé. Po kliknutí na odkaz níže se dostanete do slosování. Po zkušenosti z prvního kola ale upozorňujeme na pravidla. Doporučujeme, abyste si pořádně přečetli zadání ankety dříve, než začnete hlasovat.

1. místo

M. M. 6.B

2. místo

J. K. 7.C

1. KOLO – JARO

Do prvního kola bylo zasláno přes 40 fotografií a tím jste naprosto nadmíru předčili naše očekávání. Pouze několik fotografií jsme museli odmítnout z důvodu hrubého překročení zadaných pravidel, ale drtivou většinu jsme nechali postoupit do anketního slosování, i když nebyly vždy splněny podmínky.

Hlasování se zúčastnilo 74 hlasujících. 16 hlasů jsme museli vyřadit, kvůli překročení pravidel (nejčastěji z důvodu překročení hranice deseti bodů). Nejvíce hlasů dostala následující fotografie: (gratulujeme). Cíleně nevyhlašujeme jméno a identifikační údaje. Hlavní cenu však budeme muset předat po otevření škol. 🙁

1. místo

P. P. 7.A

2. místo

Název: Igorovo jarní ráno (H. Z. 5.A)

Děkujeme za vaše hlasy a těšíme se na další fotografie v druhém kole.