Čtyři kroky do nového světa v tomto školním roce

Čtyři kroky do nového světa, tak se nazývá projekt České filharmonie, který má žákům přiblížit díla takzvané „vážné hudby“, se kterými by se jinak v životě nemuseli potkat. Naši žáci mají tuto možnost již několik let díky Eurytmii, zapsanému spolku. 40 žáků může čtyřikrát do roka vyjet do pražského Rudolfina za skvělou hudbou v dokonalém provedení na místě s neopakovatelnou atmosférou. Naše škola je jednou v republice, která žákům tuto možnost zprostředkovává za odměnu zdarma.

Prvním dílem, se kterým se letos naši žáci 2. stupně ve čtvrtek 17. října seznámili, byla Její pastorkyňa Leoše Janáčka, jedna z nejoceňovanějších oper XX. století, která je často prováděna na nejprestižnějších světových operních scénách. Zkrácené koncertní zpracování žáky zaujalo a tragický příběh na ně silně zapůsobil. Díky pánům, kteří pořad připravili –  Petru Kadlecovi (moderátor, průvodce dějem příběhu) a Marko Ivanovičovi (dirigent a druhý průvodce) byli žáci i takto náročné téma schopni přijmout a nepochybně i prožít. V následné reflexi v hodinách hudební výchovy jsme se pokusili hlavní téma příběhu převést do současnosti. 

5. prosince vyjedeme do Prahy opět – tentokrát za hudbou Ludwiga van Beethovena a  Miloslava Kabeláče v pořadu nazvaném Mystérium času.

Jan Prchal